Jakie dokumenty przy kupnie pojazdu? – 500 42 33 22 Skup samochodów, złomowanie i kasacja aut

Jakie dokumenty przy kupnie pojazdu?

kasacja i złomowanie z zaświadczeniem do wydziału komunikacji
Jakie dokumenty do sprzedaży pojazdu?
20 stycznia 2021
Skup aut Pruszków
Kto kupuje auta na złom?
20 stycznia 2021

Jakie dokumenty przy kupnie pojazdu?

skup aut bez dowodu rejestracyjnego OC i przeglądu technicznego

skup aut bez dowodu rejestracyjnego OC i przeglądu technicznego

Zakupienie samochodu związane jest z określonymi formalnościami. Jakie dokumenty należy mieć przy kupnie pojazdu? Oto najważniejsze informacje przeznaczone dla osób planujących zakupić auto.

 

Dokumenty potrzebne przy kupnie pojazdu

Niezależnie od tego, czy kupuje się samochód nowy czy używany, konieczne jest posiadanie przy sobie odpowiednich dokumentów do zawarcia umowy.

 

Głównym dokumentem wymaganym do zakupu pojazdu jest dokument tożsamości, na przykład dowód osobisty albo paszport. Dane z tego dokumentu są umieszczane w umowie kupna-sprzedaży.

 

Gdy świeżo upieczony kupujący chce pojechać do domu swoim nowym autem, w takim przypadku powinien on również mieć przy sobie prawo jazdy.

 

Umowa kupna-sprzedaży pojazdu

Głównym dokumentem stosowanym podczas transakcji kupna pojazdu jest umowa kupna-sprzedaży. Dokument ten najczęściej przygotowuje sprzedający.

 

W umowie muszą znaleźć się wszystkie informacje związane ze stronami, a także z przedmiotem danej transakcji, czyli z samochodem.

 

Czy od zakupu pojazdu trzeba zakupić podatek?

W określonych sytuacjach przy zakupie samochodu konieczne jest opłacenie podatku. Jest to podatek PCC – od czynności cywilnoprawnych. Jest on również potocznie określany jako podatek od wzbogacenia.

 

Obowiązek wniesienia podatku dotyczy przede wszystkim auta kupowanego z drugiej ręki, bez faktury VAT. Gdy zatem samochód kupowany jest jako używany, wtedy konieczne będzie wniesienie daniny.

 

Wysokość podatku PCC to 2 proc. wartości rynkowej pojazdu. Podatek należy wnieść do urzędu skarbowego w terminie 14 dni od zawarcia umowy.

 

Dodatkowe formalności związane z zakupem pojazdu

Zakup samochodu będzie wymagał również dodatkowych formalności.

 

Przede wszystkim konieczne będzie zadbanie o ubezpieczenie pojazdu. Gdy auto sprzedawane jest z ubezpieczeniem, w takim przypadku nie trzeba robić tego od razu, ale należy pamiętać, że ubezpieczyciel może naliczyć dodatkowe koszty przy przekalkulowaniu polisy. Warto porównać oferty różnych towarzystw.

 

Trzeba również przerejestrować pojazd. Formalność ta prowadzona jest w Wydziale Komunikacji. Trzeba wtedy zabrać ze sobą dowód, tablice rejestracyjne, polisę OC, a także umowę kupna-sprzedaży. Trzeba również wypełnić wniosek. Otrzymuje się wtedy nowe tablice oraz tymczasowy dowód rejestracyjny. Po odbiór stałego należy zgłosić się do 30 dni.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/dsenatrov/auto-skup24h.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
admin

Komentarze są wyłączone.